Haber

Türkiye ve Bulgaristan’dan gelen mülteci kaçakçılarına eş zamanlı operasyon

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, önümüzdeki hafta yasa dışı göçmen ve mülteci kaçakçılarına yönelik Türk makamlarıyla eş zamanlı olarak ortak özel harekat başlatılacağı belirtildi.

Bulgaristan İçişleri Bakanı İvan Demerciev, Bulgaristan Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye ve Bulgaristan’ın düzensiz göçmen ve mülteci kaçakçılarına karşı operasyon düzenleyeceğini duyurdu. Operasyon kapsamında suç çetelerinin imha edileceğini söyleyen Demerciev, “Ülkemizde ve paralel olarak Türkiye topraklarında özel bir operasyon düzenleyerek yasa dışı göçmen kaçakçılığı yapan suç çetelerini çökertmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Polis kaçak göçmenleri taşırken yakalandı

Son mülteci krizinden sonra Bulgar Polisi seferber oldu. Bir Bulgar polisi, içinde Türkiye’den yaklaşık 31 kaçak göçmen bulunan bir minibüsle Sofya’ya giderken yakalandı. Polis üniformasını giyen polis, “Kredim çok, maaşım az, bu yüzden mülteci kaçakçılığı yapıyorum” dedi. Polisin daha önce de göçmen kaçakçılığı yaptığı ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı 23 yaşındaki polis memurunu görevden alarak konuyla ilgili soruşturma başlattı.

Öte yandan Burgaz kentinde 25 Ağustos’ta bir polis arabasının mültecilerle dolu bir otobüsü kovalaması sonucu iki polis memuru hayatını kaybetti. Geçen 8 Kasım’da Türkiye-Bulgaristan sınırında tespit edilen iki Türk kardeş, polis tarafından mülteci kaçakçısı sanılmıştı. Polis iki kardeşin açtığı ateş sonucu öldü. Bulgar polisinden dün yapılan açıklamada, iki kardeşin çoban oldukları ve bölgeye mülteci kaçakçılığı yapmak için değil, otlak hayvanları çalmak için geldikleri belirtildi. – SOFYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu