Ekonomi

Yarış Şubat’ta başlıyor! Faiz oranları düşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘İhracat Garanti Portalı’ ile bankalar ihracatçıya en ucuz krediyi sağlamak için yarışacak. İhracatçı ucuz finansmana kavuşacak, banka yeni müşteriler kazanacak.

A Para’da yayınlanan ‘Ekonomi Masası’nda soruları yanıtlayan İhrati Geliştirme A.Ş. (İGE) Genel Müdürü Kasım Akdeniz, yeni sistemin detaylarını anlattı. akdeniz, “Bu portal ile bir ihracatçı tüm bankalara aynı anda ulaşabilecek. Bir banka bu portal ile tüm ihracatçılara ulaşabilecek.”dedi.

UYGULAMALAR ELEKTRONİK

İhracatçının elektronik ortamda portala giriş yaptıktan sonra kimliğini doğrulayacağını ve ardından firmasını tanımladıktan sonra kredi talebini HDI’ye ileteceğini söyleyen Akdeniz’e göre, ihracatçının kredi talebi tüm bankaların açacağı bir havuza alınacak. birden görebilir. Bankalara 7 iş günü süre verilecektir. Bu dönemde bankalar birbirlerinin tekliflerini göreceklerdir. İhracatçıyı kazanmak isterlerse faiz, yönetim kurulu ve masraf gibi kredi tekliflerini revize edebilecekler. 7 gün sonra bankaların kesin teklifleri HDI aracılığıyla ihracatçıya iletilecek. 2 gün içinde bankaların ihracatçıya tekliflerini sunması ve krediyi vermesi gerekecek.

ŞUBATTA BAŞLIYOR

akdeniz, “Buradaki amacımız, ihracatçının kendi koşulları dahilinde bankacılık sektöründen en iyi faizi almasını sağlamak… Bankalarla rekabet edeceğiz. Şu anda altyapı hazır. Testleri yapıyoruz, içinde başlayacağız.” Şubat”dedim.

KAYNAK: SABAH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu